Vrch tvořený čedičem se nachází na jižním okraji obce Konstantinovy Lázně.
Na vrocholové plošině bylo hradiště z pozdní doby bronzové (11. – 4. stol. před n.l.). Na ploše přibližně 50 ha žilo okolo 1.000 obyvatel. Obvod opevnění v podobě kamenného valu byl dlouhý přibližně 3,7 km a mělo celkem pět bran.
Na západním úbočí kopce byl na konci 19. století zřízen lom na čedič. Ten se tu těžil až do roku 1997 a při této těžbě padla za oběť i část hradiště. Na dně lomu se pak vytvořilo schromážděním deštové vody dnešní jezírko.
Samotný vrchol Hradišťského vrchu a blízké okolí bylo vyhlášeno v roce 1990 přírodní rezervací. Na území o rozloze 12,79 ha je chráněn nejen lipový a dubohabrový les, ale také různé druhy fauny a flory.
Přes vrchol vede naučná stezka z Konstantinových Lázní, dlouhá 5 km se šesti zastávkami. Z této naučné stezky je také odbočka Panence neboli k poutnímu místu se soškou Panny Marie. Hezky upravené místo přímo vybízí k duševnímu rozjímání. Soška má samozřejmě i svoji legendu. Podle pověsti z roku 1650 zapsané v místní kronice se manželce hájného z Poloučan ztratilo při procházce lesem její malé dítě. Usilovné hledání do pozdního večera nepřineslo žádný výsledek a tak se pokračovalo hned druhý den ráno. Právě zde u této skalky našli rodiče s pomocníky dítě živé a zdravé. Podle jeho vyprávění se mu brzy po setmění zjevila zářící krásná paní, která o něho celou noc pečovala. Za tento skutek a milosrdenství a jako projev díků nechali rodiče tento lesní kout upravit a postavit zde sošku Panenky. Od té doby sem lidé přicházeli z okolí i zdaleka, modlit se k Panně Marii a prosit o pomoc ve svých nesnázích.
Hradišťský vrch také poskytuje dobré výhledy do okolí.